Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Přírodovědná exkurze v Třeboni (Algatech a SŠRV)

Přírodovědná exkurze v Třeboni (Algatech a SŠRV)Datum konání:
6.5.2024

V pondělí 6. května 2024 nám zvonil budíček již velmi brzy. Sešli jsme se v 6:25 h v Ševětíně na náměstí, odkud jsme netrpělivě vyhlíželi autobus do Třeboně. Vybraní žáci naší školy s hlubším zájmem o přírodní vědy, zejména o vodní ekosystémy a rybářství se vydali na cestu autobusem na dvě exkurze. Cesta byla přímo vyhlídková, nebe bylo modré a krajina se chvilkami postupně zahalovala do magické mlhy, v májové krajině jsme pozorovali několik rozlehlých rybníků. Netrpělivě jsme vyhlíželi malebné město Třeboň. Po příjezdu začala naše vycházka kolem Bertiných lázní a hráz jednoho z rybníků se nám zdála jako ideální místo pro piknik. Měli jsme radost z pobytu venku v klidné přírodě a někteří nadšenci dokonce věnovali část svého času svačiny na odlov a zkoumání pulců, které po prohlédnutí samozřejmě vrátili zpět do rybníka. Krásná příroda kolem nás nadchla, během cesty jsme měli to štěstí spatřit i labutě a dokonce tři volavky.

Svižnou procházkou jsme došli k budově Opatovického mlýna z 18. století, kde sídlí Mikrobiologický ústav AV ČR, ALGATECH – centrum řasových biotechnologií. V současnosti patří Centrum ALGATECH mezi světově uznávaná pracoviště základního a aplikovaného výzkumu mikroskopických řas, sinic a fotosyntetických bakterií, včetně vývoje řasových biotechnologií. Je největším pracovištěm zabývajícím se výzkumem mikroskopických řas v České republice. Naši žáci měli možnost zhlédnout zajímavou prezentaci o druzích řas, sinic, jejich původu, vhodných podmínkách pro jejich pěstování, využití v potravinářství, lékařství a farmacii. Následovala praktická prohlídka laboratoří, technologické linky pro zpracování řas k dalšímu využití včetně sprejové sušárny apod. Žáky nadchl nejmodernější kapalinový chromatograf v ceně přes 14 miliónů korun.

Našim dalším cílem byla návštěva Střední školy rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína  - cesta pokračovala dál po hrázi Opatovického rybníka, kolem Schwanzenberské hrobky, po hrázi rybníka Světa a přes třeboňské náměstí, kde jsme ochutnali skvělou zmrzlinu. Podařilo se nám najít jednu z šesti budov školy. Zde jsme měli možnost navštívit Rybářské muzeum a některé učebny. Zaujala nás učebna pro vyplétání rybářských sítí a opravu sakovin, kde prý studenti tráví 8 hodin denně po dobu 14 dní, aby se zde naučili zejména trpělivosti a zlepšili svoji zručnost. Poté jsme se přesunuli do další budovy školy, kde se rybáři věnují akvaristice a z těchto akvárií jde většina rybiček do prodeje pro české zverimexy.

Následně jsme měli možnost si v budově pro praktický výcvik vyzkoušet zajímavé fyzikální a hydrologické experimenty: demonstrace odplavování sedimentu v korytě řeky, zanášení sedimentu ve vodních nádržích, vznik srážek a jejich cesta korytem řeky, demonstrace povodní a jiné. Před budovou jsme byli také zaujati terénní hydrometeorologickou stanicí.

Návštěva třetí, nejnovější budovy začala přednáškou v aule o historii českého rybníkářství, zejména na Třeboňsku, dozvěděli jsme se i o zakladatelích českého rybníkářství, chovu ryb, druzích ryb a žáci měli možnost se zapojit do vědomostního kvízu.  Za správné odpovědi byli odměněni drobnými cenami, které jim udělaly radost.

Do Ševětína jsme se vraceli vlakem s přestupem na další spoj ve Veselí nad Lužnicí. Příjemně unaveni, s 15 kilometry v nohách se již teď těšíme na další naučný výjezd. (fotografie)

Ing. Mgr. Bc. Lucie Novotná a vybraní žáci 5. – 7. tříd

IMG_20240506_075139.jpg