Výchovný poradce
Cest, jak si vybrat studium ve střední škole, je mnoho. Každý na to jde jinak, ale všichni potřebují dostatek spolehlivých informací, čas, aby je vyhodnotil, ale i podporu svých blízkých. Tady je „desatero“, které ti může rozhodování usnadnit.
Publikováno 6. 2. 2022 19:46
Žáky 7. až 9 tříd a jejich rodiče si dovolujeme pozvat na Burzy škol Jhk online 2022.
Publikováno 5. 1. 2022 16:23
Od školního roku 2021/2022 byla specifikace požadavků pro JPZ (jednotnou přijímací zkoušku z českého jazyka a literatury a matematiky aktualizována.
Publikováno 20. 12. 2021 10:27
Dny otevřených dveří 2021/2022
vybraných středních zemědělských, lesnických, rybářských, ekologických, potravinářských škol a učilišť Jihočeského kraje
Publikováno 22. 9. 2021 13:05
Řádné termíny didaktických testů jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a literatury a z matematiky se ve školním roce 2021/2022 budou konat v polovině dubna. Náhradní termíny se uskuteční v první polovině května.
Publikováno 13. 9. 2021 7:43
Součástí práce výchovného poradce jsou následující oblasti:
- shromažďuje podklady pro PPP a SPC
- podává návrhy a doporučení týkající se výchovy, vzdělávání, prevence a nápravy chování, předává kontakty na spolupracující instituce
- pomáhá třídním učitelům při včasném odhalení a podchycení problémového chování žáků, navrhuje případná řešení
- průběžně se věnuje žákům s problémovým nebo rizikovým chováním (spolupracuje zároveň s pedagogicko- psychologickou poradnou a zákonným zástupcem žáka)
- zajišťuje péči o žáky mimořádně nadané
- spolupracuje se školskými poradenskými zařízeními
- úzce spolupracuje s metodikem prevence na základní škole
- informuje rodiče a pedagogy o možnostech využití služeb školských poradenských zařízení (pro žáky 8. a 9. r. i ÚP)
- společně s vedením školy zajišťuje spolupráci s orgány péče o dítě, sociálním kurátorem, sociálně právní komisí na ochranu dítěte (OSPOD), s Policií ČR a krizovým centrem
Dále:
- kariérové poradenství – informace o oborech, školách a uplatnění absolventů SŠ
- informace o přijímacím řízení na SŠ pro žáky i rodiče – např. aktuálně - jednotné přijímací zkoušky na SŠ, talentové zkoušky na umělecké obory, zápisový lístek, odvolání proti rozhodnutí ředitele o nepříjetí na SŠ at.
Výchovný poradce a řešení výchovných problémů
Mezi nejčastější výchovné problémy na základních školách patří v dnešní době krádeže, šikana, kyberšikana, záškoláctví, užívání alkoholu a návykových látek či vandalismus. Naše škola se zaměřuje průběžně mnoha preventivními programy na odstranění či zmírnění těchto projevů. Pokud se s nimi ve škole setkáme, spolupracujeme nejen s rodiči, ale při řešení závažných situací často s Policií ČR nebo s Odborem sociální péče o dítě. Vedle těchto organizací se můžeme obrátit i na další organizace – upozorňuji, že je může využít kdokoli -rodiče (ev. další členové rodiny), aby byl problém u dítěte včas odhalen a vyřešen.
Kde najít pomoc vedoucí k odhalení rizikových projevů mládeže v oblasti Jihočeského kraje:
- Středisko výchovné péče- (podchycení a náprava prvních známek výskytu sociálně negativních jevů včetně braní drog, sociální terapie; podchycení zájmové činnosti pro děti)
- Pedagogicko-psychologická poradna - účast na seminářích pro učitele, podchycení a náprava prvních známek výskytu rizikových jevů (včetně užívání nelegálních drog) ve spolupráci s dalšími odbornými pracovišti, diagnostika těchto jevů
- Středisko pro rodinu a mezilidské vztahy – Linka důvěry- (LINKA DŮVĚRY – nonstop provoz; zajišťuje odborný první kontakt s možností anonymity s nasměrováním na speciální odbornou pomoc, řešení problému braní drog především s rodiči toxikomanů – poradenství, psychoterapie)
- Krizové centrum pro děti a rodinu -(psychologické, sociálně právní poradenství; diagnostika ohrožené rodiny, terapie sociální i rodinná, individuální psychoterapie; vzdělávání; krizová intervence)
Výchovný poradce:
- zajišťuje návštěvu Informačního a poradenského střediska Úřadu práce
- zajišťuje, doporučuje návštěvu výstav Vzdělání a řemeslo, Burzy škol
- organizuje exkurze do středních škol a odborných učilišť, do různých firem v Jihočeském kraji (např. poskytujícím studijní stipendia v konkrétním oboru a možnosti uplatnění v něm)
- organizuje náborové akce zástupců škol přímo na ZŠ
- poskytuje skupinové i individuální poradenství v oblasti volby povolání s dětmi i rodiči
- přístup k internetové informační síti o školách, volbě povolání a trhu práce
- poskytnutí materiálů pro vyhledání konkrétního studijního, učebního oboru, atd.
Výchovný poradce se soustřeďuje rovněž na vycházející žáky a volbu povolání. Poskytuje žákům i rodičům potřebné informace týkající se této oblasti. Žáci 8. a 9. tříd jsou v předmětu „Svět práce – volba povolání“ průběžně informováni o tom, jaké existují možnosti studia po absolvování základní školy. Průběžně procházejí různé aktuální webové stránky a zjišťují své nejvhodnější možné pracovní zaměření do budoucna.
Pomoc při volbě povolání
- na ZŠ v rámci předmětů Svět práce, Výchova ke zdraví, Občanská výchova
- na Úřadu práce – Informační a poradenské středisko pro volbu povolání (informace o síti škol, o situaci na trhu práce a uplatnění v oborech, charakteristika jednotlivých profesí a požadavků na jejich vykonávání, počítačové programy pro samoobslužné testování profesních zájmů, odborné publikace)
- Pedagogicko-psychologická poradna (doporučené pracoviště - Nerudova 59, České Budějovice, tel. 387 927 153, 387 927 154, e-mail: http://www.pppcb.cz/) - pomoc při poznání schopností, možností žáka, jeho osobního zaměření, vhodného typu školy
Kde získat konkrétní informace o školách a oborech?
- Každoročně aktualizované publikace – k dispozici v ZŠ, na Informačním a poradenském středisku na ÚP
- Kam na školu? (publikace) – Střední školy v České republice
- Atlas školství – v tištěné i digitální podobě - přehled středních škol a vybraných školských zařízení
- Informační publikace a letáky středních škol (k dispozici v ZŠ a především na informačních akcích škol – např. Dnech otevřených dveří)
- Informační základna na internetu (možnost přístupu na ZŠ):
např. www.infoabsolvent.cz, www.nuov.cz,
www.stredniskoly.cz, www.scio.cz atd.
Obsah výuky k volbě povolání: www.msmt.cz, www.mpsv.cz