Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > IV.B na výletě v Táboře 2023

IV.B na výletě v Táboře 2023Dne 17. května 2023 se naše třída IV.B zúčastnila výletu do Tábora - malebného města založeného roku 1420 husity, kteří ho pojmenovali podle biblické hory Tabor u Nazaretu.
Dobrodružství začalo už cestou vlakem, protože někteří z nás jeli po zmodernizované trase úseku České Budějovice - Praha vůbec poprvé.
Po vystoupení z vlaku a malém občerstvení naše kroky směřovaly na Žižkovo náměstí, kde je mnoho pamětihodností. Protože jsme měli dostatek času, podívali jsme se do informačního centra, kde jsme si koupili nějaké upomínkové předměty, pohledy, nebo si natiskli razítka s městem Tábor do turistických deníčků. Na náměstí se hrdě vyjímá římskokatolický děkanský kostel. Tento chrám je 46 metrů dlouhý a 26 metrů široký, od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. My jsme se šli podívat dovnitř a s pokorou pocítit trochu duchovna.
Když jsme kostel opouštěli, zrovna začaly odbíjet kostelní hodiny, které nás upozorňovaly na zahájení prohlídky chodeb středověkého podzemí. Okruh začínal ve sklepení staré radnice, kde je také umístěno lapidárium (místo, kde jsou shromážděny a vystavovány kamenné předměty, sochy, náhrobky, sarkofágy) a sleduje linii domů na jižní a východní straně Žižkova náměstí. Naše prohlídka končila v podzemí domu č.p. 6 na severní straně náměstí. Zde jsme také nalezli malou expozici, která dokumentovala práci v podzemí v 15. století.
Poté bylo načase navštívit gotický sál, který je druhý největší svého druhu v zemi a jeho nejvýznamnější památkou je zde kamenný znak s postavičkami Jana Žižky a Jana Husa.
Všude bylo o zábavu postaráno, mohli jsme hrát na interaktivním panelu pexeso nebo ručně uvádět do chodu pohyblivé figurky. Obdivovali jsme makety dřevcových zbraní, železné klobouky, houfnice, železné lité koule a obrazy s husitského období.
V galerii staré radnice jsme zhlédli výstavu zapůjčených obrazů, mnohdy abstraktně pojatých, takže každý s trochou fantazie viděl na obraze něco jiného než jeho kamarád.
A vzhůru do Muzea marcipánu a čokolády! Při vstupu sem se nám pod nosy linula příjemná vůně všech možných ingrediencí, které se mísily s vůní čokolády. Naše chuťové pohárky se rozplývaly a zrak se kochal při pohledu na úžasné lákající čokoládové výtvory mistrů ve svém oboru. Vyslechli jsme si přednášku o historii čokolády až do současnosti, různé zajímavosti, jak slovo čokoláda vůbec vzniklo a co vlastně v překladu znamená (ciocco lato - hořká voda). Padala i velmi známá jména jako pan Lindt a pan Nestlé. Mohli jsme si osahat i imitaci kakaovníku. A pak to přišlo! Prohlídka výrobků z marcipánu a čokolády. Asi největší ohlas u nás získal čokoládový vlak vážící 520 kg! Toto dílo o délce 340 cm, šířce 100 cm, výšce 110 cm a konečné hmotnosti cca 520 kg bylo zaregistrováno do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, dne 10. prosince 2018 v Táboře. Všichni jsme se samozřejmě těšili i na to, až proběhne nákup laskomin, co jen hrdlo ráčí.

Toto však byl jen takový předkrm. Z muzea čokolády jsme se přesunuli na oběd (žáci se těšili na jejich tak oblíbenou pizzu) do restaurace Budvarka u Zlatého lva do jednoho z nejstarších domů v historickém centru Tábora. A my jsme pod tímto domem před chvilkou přece procházeli v podzemí, což bylo úžasné!
Nakonec nám vyšlo i počasí, které podle předpovědi, nemělo být zrovna příznivé. Domů jsme se vrátili se spoustou zážitků, dojmů, poznatků a suvenýrů. Těm, kteří nemohli absolvovat výlet s námi jsme i tak přivezli s sebou kousek Tábora, což byl pamětní dukát s vyobrazeným městem.

Byl to skvělý den a my jsme si jej moc užili, stejně tak, jako paní učitelky a paní asistentka. (fotografie)
 
Za třídu IV.B, Ing. Mgr. Bc. Lucie Novotná a Lucie Šutková, asistentka pedagoga
IMG_20230517_115403.jpg IMG_20230517_142725.jpg