Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Beseda s geologem, paleontologem

Beseda s geologem, paleontologemDatum konání:
13.11.2023

V pondělí 13. 11. 2023 se v ševětínském kině pro základní školu uskutečnila beseda s geologem, paleontologem, jenž nás uvedl do pravěkého dění. Nejprve besedě podstoupili žáci prvního stupně, po nich žáci druhého stupně.

Ihned na začátku mnohým z nás paleontolog zatrhl mylnou představu ohledně „největšího dinosaura, T - Rexe“, jehož skutečné jméno je Tyrannosaurus. Tento veleještěr nebyl největším suchozemským plazem, neboť jeho celková délka činila 12 m, včetně 6 m ocasu. Na tomto názorném příkladě nám tak vysvětlil, že uváděná délka těl pravěkých veleještěrů je včetně jejich ocasu tvořící polovic jejich celkové délky. Zároveň nám paleontolog vysvětlil morfologický rozdíl mezi býložravým a masožravým veleještěrem, spočívajíce v jejich předních končetinách. Zakrnělé, poměrně malé končetiny sloužící k uchopení potravy, nýbrž k jejímu rozpárání, měli masožravci, zatímco býložraví ještěři měli přední končetiny stejného rozměru jako zadní.

Dalším z mýtů, resp. filmových úprav ohledně dinosaurů bylo tvrzení, že Raptoři jsou podobného vzrůstu jako člověk a jsou schopni ulovit kořist větší než oni samotní. Jedná se však o pouhou filmovou úpravu, neboť Velociraptoři, nikoli Raptoři byli malí, opeření plazi s délkou 1,8 m, kteří neriskovali lov větší potravy, než jsou oni samotní. Čili filmoví tvůrci jsou navzdory vědeckým poznatkům schopni jejich popření, v důsledku lepší atmosféry filmu.

Dále nám paleontolog představil některé své exponáty, na nichž nám vysvětlil rozdíl mezi odlitkem a pravou fosílií, tj., že fosílie má na rozdíl od odlitku větší hmotnost a větší hodnotu (nejenom finanční, ale i paleontologickou). Jedním z exponátů byl pravý pravěký zub Megalodona, ichtyosaura, jehož rozměry nebyly zdaleka tak odlišné od žraloka bílého, či zkamenělá skořápka dinosauřího vejce. Ve sbírce však nechyběl ani žraločí chrup spolu s jeho ostrými zuby. Na konci besedy jsme si mohli odlitky i fosílie prohlédnout, popř. si je potěžkat.

Na konci besedy jsme dostali možnost, se paleontologa zeptat na cokoli, co by nás zajímalo ohledně geologie či paleontologie. (fotografie)

Napsal Marek Iška, 9.A

IMG_1744.jpeg