Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Workshop ve firmě HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. dne 19. 3. 2019 v Dolním Bukovsku

Workshop ve firmě HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. dne 19. 3. 2019 v Dolním BukovskuWorkshop ve firmě HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. dne 19. 3. 2019 v Dolním Bukovsku
Jihočeská hospodářská komora realizuje workshopy pro žáky v jihočeských firmách v rámci projektu i-KAP (Implementace Krajského akčního plánu I). Cílem je poznat prostředí firmy, dostat informace o trhu práce na Českobudějovicku a hlavně zkusit si nějakou praktickou činnost z provozu firmy.

My jsme využili této možnosti a přijali nabídku firmy Heluz v Dolním Bukovsku. Někteří žáci se obávali, že se budou nudit, ale vrátili se nadšení. Program byl velmi dobře uspořádaný, vedli ho velmi milí a vstřícní lidé, odborníci, což ocenili i naši žáci, deváťáci. V úvodu nám byla představena cihlářská firma Heluz od počátků až po současnost. Potom jsme si prošli provoz firmy s odborným výkladem. Někteří čekali prach a špínu na pracovišti, ale byli příjemně překvapeni, že se jedná téměř o čistou práci. Počáteční dřina tehdejších dělníků je nahrazena stroji a struktura jednotlivých profesí se během času mění. Poznali jsme v praxi, co je to robotizace, týmová práce, nutné předpoklady pro výkon některých profesí. Jedná se o znalost cizích jazyků, angličtiny na prvním místě, na druhém je němčina, manuální předpoklady – hlavně zručnost, pečlivost a praktičnost.

Po prohlídce provozu jsme si mohli vyzkoušet virtuální skládání cihel na paletu nebo postavit reálný komín z cihel. Nakonec jsme se vrátili do přednáškového sálu, kde proběhla odborná prezentace výrobků firmy. Zároveň jsme si napsali malý test, kde jsme prokázali, že jsme opravdu dávali pozor. Za velmi dobré výsledky jsme byli odměněni pěknými cenami, což nám udělalo velkou radost. Nechybělo ani občerstvení. Každý dostal bagetku a pití. Na památku jsme si odnesli i upomínkové předměty firmy. Velký dík za tutou milou akci patří i Jihočeské hospodářské komoře.

Mgr. Hana Faloutová 

klaz-heluz.jpg