Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Pohár rozhlasu kategorie starší žáci 2019

Pohár rozhlasu kategorie starší žáci 2019Další sportovní akcí, které jsme se tento rok zúčastnili, byla soutěž nejlepších atletů „O pohár rozhlasu“. Kategorie starší žáci (8. a 9. třída) se konala 9. května na atletickém stadiónu SK Čtyři Dvory. Závodilo se v pěti hlavních disciplínách (hod kriketovým míčkem, skok do výšky, skok do dálky, sprint na 60 metrů a běh na 800/1500 metrů) a štafetovém běhu. Kromě štafety se započítávaly vždy dva nejlepší výkony v dané disciplíně do pořadí týmů, přitom každý závodník mohl nastoupit maximálně do dvou disciplín + štafety. Tento fakt nahrává především větším školám, které disponují velkým počtem žáků.
Sraz jsme měli tradičně v 7:05 na náměstí v Ševětíně. Odtud jsme vyjeli linkovým autobusem prožít krásný sportovní den. Kromě nepřízně počasí jsme se museli hned na začátku naší cesty vypořádat i se zmatky v jízdním řádu. Nicméně přesně v půl 9 jsme byli na místě.
Po příjezdu na atletický stadion se řešili především organizační věci. Začátek závodu byl zpožděn o nějakých 30 minut. Po rychlém rozcvičení, přišla na řadu štafeta. Zde se nám oproti minulému roku tolik nedařilo. Po štafetách nastal rychlý sled dalších disciplín. V té době by pan učitel (trenér) potřeboval minimálně svého dvojníka, aby stíhal koučovat, motivovat, tapovat a podporovat své svěřence. Naštěstí v každé disciplíně startovali za školu vždy 2-3 atleti, přitom první dva výkony se počítali do celkového výsledku. Takto probíhaly jednotlivé disciplíny až do 14:30.
Z průběhu celé akce stojí za zmínku výborné výkony kluků ve vrhu koulí, kdy ta Tomášova doletěla posledním pokusem do vzdálenosti 11,12 m (4. místo) a Romanovo do vzdálenosti 9,69 m (15. místo). Těmito výkony se zařadili do popředí výsledkové listiny. Dalším výborným individuálním výkonem se prezentovala Aneta ve skoku vysokém, kde si vytvořila o 10 cm nový osobní rekord čítající 135 cm, který jí stačil na 7. místo. V nejlepší patnáctce závodníků se ve svých disciplínách prezentovali také Esťa (15. Místo) ve sprintu na 60 metrů, která vyhrála svůj rozběh, dále naše koulařka Bára (12. místo) a sprinter Ondra (15. místo). První hřeb dne přišel v běhu dívek na 800 metrů. Zde zazářila Zuzka, která hned od startu všem utekla a dlouho si své vedení i držela. Bohužel v poslední zatáčce Zuzce došly síly. I tak jí od stupně vítězů dělily tři vteřiny (5. místo z 44 účastnic). Zuzka svůj výkon zhodnotila takto: "Vyběhla jsem co nejrychleji, protože jsem chtěla být první, ale v půlce posledního kola jsem viděla už pouze bíle a vlastně jsem doběhla ani nevím jak". A to nejlepší na konec. Poslední disciplínou celé soutěže byl skok vysoký starších žáků. Zde jsme měli hned tři želízka v ohni. Kluci ve škole podávali výborné výkony okolo 150 cm a tak jsem si od této disciplíny hodně sliboval. Nicméně to, co se stalo toho dne na atletickém stadiónu na Čtyřech Dvorech, na to do smrti nezapomenu. Po úvodním rozeskakování se začalo na výšce 125 cm. Naši borci procházeli soutěží jako nůž máslem. Problém se vyskytl na laťce 141 cm, kde Pavel se už radoval z platného pokusu, ale laťka nevydržela na stojanech a tak se Pavel s Radkem loučili s výkonem 137 cm. Poslední z našich zůstal Tomáš, který si hravě poradil s dalšími výškami na 145, 149, 153, 157 a 161 cm. V tuto dobu už byly ukončené všechny soutěže a kolem skokanského sektoru se vytvořil velký dav atletů a učitelů, kteří podporovali své svěřence. Na laťce 165 cm zůstalo posledních 7 výškařů. Pouze tři ovšem tuto výšku přeskočili a mezi nimi byl i náš Tomáš. Na následné zvýšení na 169 nastoupili poslední tři závodníci. Tomáš povzbuzovaný hloučkem ševětínských žáků první pokus nedal. Při druhém se však jako druhý v pořadí přehoupl přes 169 cm a dostal se do finále. Zde už na borce čekala neuvěřitelná výška 173 cm. A teď to přišlo. Hned prvním pokusem se přehoupl přes laťku 173 cm, která přesahuje o 2 cm výšku svého učitele a zajistil si tak 1. místo, neboť soupeř tuto výšku zdolal až na poslední pokus. Tomáš si během celého závodu vysloužil od soupeřů respekt a přezdívku „Maják“. Celou situaci umocnilo sportovní podání ruky mezi finálovými účastníky a následné objetí mezi ševětínskými.
Z elektronických výsledků jsme se dozvěděli, že kluci skončili v pořadí týmů na 10. místě z 15 a dívky na 11. z 16. To je pro naši školu nejlepší výsledek za poslední tři roky. Svědčí o tom i celkové bodové hodnocení. Kluci oproti loňskému roku nasbírali o 13 bodů více a dívky dokonce o 375!
S celkovým výkonem a přístupem žáků jsem mohl být nadmíru spokojen, neboť jsme patřili k nejmenším školám, které se závodu zúčastnily (některé školy měly v ročníku až 4 třídy). Pro učitele tělocviku jsou takovéto soutěže, kdy se děti navzájem podporují, motivují a zejména si přejí úspěch balzámem na duši. Již nyní máme v plánu se dále zlepšovat a pilovat jednotlivé disciplíny ještě více.
Prostě a jednoduše s žáky ze ZŠ a MŠ Ševětín se musí vždycky počítat!

Opět za rok! Sportu zdar!

Mgr. Jan Duspiva