Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Ornitologický výjezd přírodovědného kroužku

Ornitologický výjezd přírodovědného kroužkuDatum konání:
20.5.2024

V pondělí 20.5.2024 jsme se po obědě vydali s přírodovědným kroužkem vlakem do Soběslavi. Našim cílem byla přírodní památka – rybník Nový u Soběslavi. Svižnou procházkou městem jsme došli na hráz, kde nás již čekal ornitolog, pan Mgr. Miroslav Bažant z Blatského muzea. Bylo obdivuhodné sledovat nadšeného odborníka, který nás naučil poslouchat ptačí zpěvy – například Pěnici slavíkovou, Sýkoru koňadru, Sýkoru modřinku, Sedmihláska hajního, Drozda kvíčalu a další. Měli jsme možnost na hladině rybníka pozorovat Labuť velkou a hnízdící Potápky roháče. Sloužili nám k tomu vlastní dalekohledy, ale i jeden profesionální se stativem, kterým jsme mohli sledovat život vodních ptáků velmi zblízka.

Asi po čtyřiceti minutách jsme se přesunuli přes louku k okraji rybníka, kde jsme šli zkontrolovat speciální sítě pro odchyt ptáků. V prvních dvou sítích jsme nejprve nic nenalezli. V poslední se nám podařilo překvapivě najít osm ptáků – v letu se zachytila hned celá ptačí rodinka, a to Sýkorky koňadry a modřinky včetně mláďat, a také jeden Rákosníček. Pan ornitolog postupně ptáky velmi opatrně vymotával ze sítě, poté jsme je přenesli do textilních sáčků, kde se zklidnili. Následovalo kroužkování, prohlížení stavby těla a zapisování zjištěných údajů – o pohlaví, věku, délce letek, váze, procentu tuku, přítomnosti nažin. Ptáky jsme pro vědecké účely kroužkovali kroužky s čísly podle číselné řady pro kroužkovací stanici patřící Národnímu muzeu v Praze. Kroužek se vždy volí podle velikosti metatarsu ptáka. Zájemci si mohli zkusit sami vypustit ptáčka do volné přírody. Naše výprava byla skoro u konce, ale to nejlepší přišlo právě v závěru, v další odchytové síti jsme spatřili Strakapouda velkého, kterého jsme si mohli velmi zblízka prohlédnout a popsat jeho anatomii a etologii. Patří mezi šplhavce a má velmi tvrdý zobák, o čemž se pan ornitolog doslova na vlastní kůži přesvědčil při jeho manipulaci. Na tento nevšední zážitek budeme rádi vzpomínat a těšíme se na další objevování přírodních krás zase někdy příště. (fotografie)

Ing. Mgr. Bc. Lucie Novotná a žáci přírodovědného kroužku

IMG_20240520_153036.jpg