Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Návštěva Poslanecké sněmovny dne 12.10. 2023

Návštěva Poslanecké sněmovny dne 12.10. 2023Ve čtvrtek 12.10. 2023 jsme se vydali na exkurzi do Poslanecké sněmovny se žáky z 8.A a 8.B a několika šesťáky a sedmáky.

Po výstupu z autobusu jsme prošli Pražským hradem a potom seběhli Zámecké schody, které spojují Hradčanské náměstí s Thunovskou ulicí na Malé Straně. Ve středověku tudy vedla  příkrá vozová cesta, známá jako Strmá cesta, nyní je zde 220 schodů. Brzy jsme byli v cíli. Měli jsme časovou rezervu, tak jsme ještě navštívili nedalekou Valdštejnskou zahradu. Jedná se o významnou stavbu českého raného baroka, patří k areálu Valdštejnského paláce, sídla Senátu Parlamentu ČR. Trochu jsme si rozšířili obzory z výtvarné výchovy, dějepisu a občanské nauky. Zahrada už měla podzimní nádech, ale její italský styl s živými ploty a vodními prvky nás oslovil i nyní. Nejvíce jsme obdivovali oranžové kapry v bazénu, které si skoro každý musel vyfotit.

Vrátili jsme se do Sněmovní ulice, kde na nás čekal pan asistent paní poslankyně Pavly Pivoňky Vaňkové, zastupitelky města Lišov, členky hnutí STAN, pan Miloslav Soukup. Po chvíli přišla i paní poslankyně a všichni jsme se odebrali do budovy Parlamentu ČR. Prošli jsme recepcí, kde jsme dostali na krk kartičky návštěvníka, pak kontrolou, podobnou té na letišti. Prohlédli jsme si prostředí sněmovny, viděli důležité dokumenty z historie našeho státu a hlavně běžné dění ve sněmovně. Byl jednací den, proto jsme nemohli do předsálí ani do jednacího sálu, ale zajímavá byla tisková místnost, do které jsme nahlíželi nejdříve přes okno. Probíhal zrovna rozhovor s paní Markétou Pekarovou Adamovou, předsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Během toho přišli zástupci ČT, připravovali kameru na další rozhovor s paní předsedkyní. To byl další zážitek, protože pan kameraman byl velmi ochotný a ukázal nám práci s kamerou, prý to není „žádná prča“.

Pak jsme se podívali do poslaneckého klubu STAN, pozdravili se s prvním místopředsedou vlády a ministrem vnitra ČR panem Vítem Rakušanem a pak jsme se odebrali na galerii pro návštěvníky, ze které jsme sledovali jednání poslanců. Probíhalo téma dopravy.

Celá exkurze končila v jednací místnosti poslaneckých klubů, kde jsme si mohli vyzkoušet mikrofony, které byly u každého křesla jednacího stolu. Zde proběhla i naše beseda s paní poslankyní, ptali jsme se opravdu na všechno. Paní poslankyně s ochotou odpovídala.

Pak už naše cesta směřovala k autobusu opět po Zámeckých schodech, které většina hbitě vyběhla a už nás čekalo další překvapení. Slyšíme hudbu, vidíme pochodující útvary vojáků, střelců a dalších historicky laděných skupin, zakončených kočárem, ve kterém seděl „prezident Masaryk s vojákem“. Podle slov jednoho z vojáků se jednalo o nácvik slavnostní akce.

Zážitků bylo dost, ještě jsme odjeli bohatší o architektonické poznatky budov Poslanecké sněmovny, která se skládá z komplexu tří bývalých paláců – Thunovský palác, palác Šternberských a palác Smiřických a několika měšťanských domů. Budeme si pamatovat, že v Thunovském paláci byla v roce 1918 vyhlášena samostatná Československá republika a zvolen první československý prezident T.G. Masaryk. (fotografie)

Mgr. Hana Faloutová

zasedací místnost.jpg