Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Exkurze do Planetária v Českých Budějovicích s 5.A a 5.B.

Exkurze do Planetária v Českých Budějovicích s 5.A a 5.B.V pátek 21.1.2022 jsme se vydali do Českých Budějovic navštívit Planetárium. Nejprve jsme se usadili do kinosále, kde na nás čekal program "Náš vesmírný domov". Putovali jsme po jednotlivých planetách naší sluneční soustavy a podívali se i na Slunce, měsíce jednotlivých planet či komety. Pořad byl zpestřen snímky z kosmických sond a uměleckými animacemi z dílen NASA a ESA, což nás nesmírně zaujalo a žáky podnítilo k různým otázkám, které jim byly lektorem zodpovězeny.

Poté jsme se přemístili do samotného planetária, kde jsme se pohodlně usadili do křesel a začala velice poutavá a obdivuhodná cesta naší hvězdnou oblohou. Seznámili jsme se s nejznámějšími hvězdami a souhvězdími, vydali se i mimo naši sluneční soustavu. Umělecké animace nás ohromovaly svou dokonalostí. Aktivně jsme se rozhlíželi po noční obloze, kde nás například zaujmula nejjasnější hvězda Polárka, která je součástí souhvězdí Malého medvěda, nebo Sirius, který je součástí souhvězdí Velkého psa.

Dozvěděli jsme se také jednu novinku – do vesmíru byl v prosinci vypuštěn nový vesmírný dalekohled – teleskop Jamese Webba, který má v budoucnu nahradit dosluhující Hubbleův teleskop. Měl by na svou konečnou oběžnou dráhu dorazit ke konci ledna a v polovině letošního roku by měly být dostupné první fotografie, které tento dalekohled pořídí.

Mgr. Hana Stoklasová

IMG_20220121_113428_resized_20220121_020725448.jpg