Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > 3.B v planetáriu

3.B v planetáriuV pondělí  21. března 2022 se naše třída 3.B vydala na exkurzi do planetária a hvězdárny v Českých Budějovicích (fotografie)

Po příjezdu nás všechny velmi zaujala budova planetária s velkými kupolemi. To byl ovšem jenom začátek krásného a výpravného dne. Ve vstupní hale jsme mohli shlédnout výstavy s astronomickou a další přírodovědnou tématikou nebo výstavku optických iluzí. 

Program jsme začali s paní lektorkou v promítacím sále, jehož kulatý tvar společně s pohodlnými sedadly a kvalitním ozvučením sliboval mimořádný zážitek. Po seznámení  s hvězdnou oblohou jsme dostali velmi zajímavý návod, jak  vyhledávat a rozpoznávat různá souhvězdí na obloze (Velká medvědice, Pastýř, Orion…). Neméně poutavá byla i ukázka, jak vypadají znamení zvěrokruhu. Díky digitální technologii planetária nám bylo umožněno spatřit denní i noční oblohu se Sluncem, Měsícem, planetami a hvězdami, záběry z vesmíru, obrázky souhvězdí, různé animace i celooblohová videa. Vydali jsme se na výlet skrze Sluneční soustavu a podívali se na zoubek tomu, jak vlastně vznikla. Program byl velice sugestivní, protože jsme se podívali i na místa, kam byly člověkem zatím vyslané interplanetární sondy.

Posléze jsme se přemístili do kinosálu na velkoplošnou videoprojekci: "Virtuální telurium“.   

Promítání bylo doplněno živě komentovanou projekcí. Měli jsme možnost se názorně seznámit se základními pohyby Země, Měsíce a ostatních těles sluneční soustavy. Bylo nám vysvětleno, proč se střídá noc a den, proč se mění tvar Měsíce a proč se mění roční období. Videoprojekce byla zajímavá a plná animací, které zlepšily naši představivost. Po skončení promítání jsme mohli paní lektorce pokládat doplňující otázky.

A co na nás ještě čekalo?

Vzhledem ke  krásnému a jasnému počasí venku, jsme se dočkali i toho, že jsme mohli v kopuli hvězdárny pozorovat Slunce. S nadšením jsme si prohlíželi vybavení kopule hvězdárny a dozvěděli jsme se kupříkladu to, jaké typy dalekohledů se v astronomii používají a mnoho dalšího zajímavého. Výklad paní lektorky jsme ocenili potleskem a poděkováním, že se nám tak věnovala.

Na závěr jsme si mohli zakoupit věci na památku (pohledy, antistresové hvězdičky, pravítka, pexesa, magnetky, brýle na pozorování Slunce...), čehož většina z nás využila. Domů jsme tak odjížděli nejen se suvenýry, ale i se spoustou kladných dojmů a nově nabytými poznatky o vesmíru.       

Výlet do planetária se nám moc líbil. Snad bylo důvodem i to, že se již několik hodin po severní polokouli rozkoukávala jarní rovnodennost.

Za třídu 3. B Lucie Šutková asistent pedagoga a Mgr. Dana Vojtová

IMG_20220321_08460132.jpg