Úvod > Základní škola > Školní metodik prevence > Upozornění pro rodiče - nikotinové sáčky

Upozornění pro rodiče - nikotinové sáčky

Vážení rodiče,

považujeme za nutné seznámit Vás s následujícími skutečnostmi. V poslední době jsme na naší škole zaznamenali výskyt užívání nikotinových sáčků. Nejčastěji se to týká  žáků 7. - 9. tříd. Nikotinové sáčky patří mezi výrobky, které se užívají jako alternativa kouření. Primárně se používají při odvykání kuřáků a nejsou v žádném případě určeny pro konzumaci dětem. Díky snadné aplikaci pod horní či spodní ret nejsou vidět, děti je tudíž mohou konzumovat kdekoliv a kdykoliv. Při aplikaci nikotinových sáčků mohou mimo jiné nastat následující zdravotní obtíže: bolesti hlavy, podráždění sliznice úst, podráždění trávicího traktu (při dlouhodobém užívání či jednorázovém spolknutí), nevolnost a zvracení. Nejvíce problematická je jejich snadná dostupnost (lze zakoupit v trafice, na internetu). Náš školní řád zakazuje držení i distribuci jakýchkoliv návykových látek. Dbáme na bezpečí našich žáků, a proto vás, rodiče, prosíme o větší obezřetnost a spolupráci. Situaci ve škole se snažíme v rámci našich možností řešit, ale bez Vaší podpory můžeme jen těžko zneužívání této látky zastavit.

Níže čerpáno ze zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Nikotinov%C3%BD_s%C3%A1%C4%8Dek (zde také uvidíte fotografie, jak tento produkt vypadá)

Na nikotinových sáčcích může vzniknout závislost s tím, že nikotinové sáčky se mohou později stát „přestoupnou stanicí“ k jiným drogám, například marihuaně. Taktéž se dále uvádí, že nikotinové sáčky kvůli absenci tabáku stojí mimo regulaci tabákových produktů, tudíž pro jejich prodej neplatí věková hranice 18 let, což představuje riziko pro děti a dospívající, které vnímáme v souvislosti s užíváním sáčků jako nejvíce zranitelné z důvodu vzniku možné závislosti. Na mnohých internetových obchodech lze sice najít varování, že nikotinové sáčky jsou pro osoby mladší 18 let nevhodné, ale jejich nákup není fakticky omezen a mladistvému stačí pouze formálně prohlásit, že je již zletilý. Podle jeho zkušeností mladiství kolem věku 16 let sáčky běžně konzumují s tvrdým alkoholem.

Pravidelným užíváním sáčků se zvyšuje riziko leukoplakie, která se projevuje výskytem bílých či světle šedých skvrn v ústní dutině. Někteří uživatelé také mohou trpět zápachem z úst, zubními kazy anebo poničením tkáně dásní, což v konečném důsledku může vést až ke ztrátě části chrupu.