Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Webinář na téma „Volba povolání“

Webinář na téma „Volba povolání“Webinář na téma „Volba povolání“ dne 27.4. 2021

Většinu tohoto školního roku nemohla probíhat výuka věnovaná volbě povolání a světu práce. Velmi rádi jsme přijali nabídku Jihočeské hospodářské komory, se kterou již 3 roky spolupracujeme, zúčastnit se webináře rakouské firmy Engel strojírenská s.r.o., která sídlí v Kaplici.

Firma je rodinná, vznikla po roce 1945 v Rakousku a dnes má 9 závodů po celém světě. Závod v Kaplici se zabývá výrobou komponent do vstřikovacích strojů, které v dalších závodech zpracovávají plastový granulát. Vzniklé výrobky slouží různým odvětvím, vyrábějí se např. PET lahve, plastové obaly  na potraviny, medicínské komponenty, např. zubní kartáčky pro firmu ORAL B, kryty chytrých telefonů, kbelíky, velké plastové kontejnery, jezírka, bazény, u nás především plasty pro automobilový průmysl.

Projekt JHK je zaměřen na poznávání jihočeských firem, které poptávají technické profese, nabízejí možnost studia, praxe a stáží.  Cílem je poznání konkrétních provozů formou exkurze. V současné době toto není umožněno, částečně mohou tento úmysl zastoupit webináře.

My jsme nabídku přijali jako aktivitu předmětu Volba povolání, které se zúčastnili dobrovolně žáci 8. třídy a 9.B. Poznali jsme profese, o kterých slyšíme, ale jejich náplň a požadavky už známe méně. Uplatnění zde najdou svářeči, obráběči kovů, elektromechanici, programátoři CNC strojů, strojní zámečníci, lakýrníci, elektrokonstruktéři a několik dalších. Příležitosti jsou vhodné pro muže i ženy.

Na webináři vystoupili odborníci firmy, ale i její zaměstnanci. Chválili si přátelskou atmosféru a určitý pocit svobody v práci. Nejedná se o pásovou výrobu, což personál velmi oceňuje.

Mgr. Hana Faloutová