Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Projektový den KYBERPROSTOR

Projektový den KYBERPROSTORDne 6.11.2023 se konal projektový den KYBERPROSTOR.

Cílem tohoto programu je, aby se žáci naučili v online světě pohybovat a zároveň si uvědomovali možná rizika. 

Mnoho lidí považuje internet za velmi nebezpečné místo a snaží se maximálně oddálit setkání svých dětí s technologiemi. Věřte, že silnice jsou také nebezpečné, ale stejně učíme děti jezdit na kole a pohybovat se v provozu. V obou případech je velmi důležité vštípit dětem základní pravidla bezpečnosti. Bezpečnost na internetu je totiž velmi provázána i s bezpečností ve fyzickém světě. Pokud bychom se v obou světech chovali stejně, riziko by bylo vlastně velmi malé. 

Na internetu jsou tři rizikové skupiny uživatelů, které děti mohou ohrozit. Cizinci jsou tím procentuálně méně častým.

Nejčastěji jsou to:

  • Vrstevníci: Ze strany jiných dětí se mohou setkat s kyberšikanou. Dochází k ní často v soukromých chatech a komunikačních aplikacích. Problémem je také sdílení soukromých informací. Velmi složité je také nepodlehnout tlaku začít používat brzy sociální sítě nebo nepodlehnout trendům na sociálních sítích (například různým výzvám).
  • Samy děti: Největším rizikem si vždy ale budou děti samy. Ony samy o sobě mohou sdílet příliš informací ze soukromí, samy si tvoří hesla, která mohou být moc slabá, nebo mohou zcela rezignovat na bezpečnost.

Z pohledu rodiče: V prvním kroku je vhodné být informovaným rodičem. Pokud s dítětem chceme mluvit o bezpečnosti na internetu nebo sociálních sítích, tak musíme vědět, jaká nebezpečí na nich hrozí a jak se jim bránit.

Pamatujte, že zákazy, strašení, zesměšňování a ani přesvědčení, že mému dítěti se to stát nemůže, nevedou k prevenci.

Doporučujeme zavést rodinné pravidlo – před tím, než budou něco vaše děti sdílet, představte si, že to visí u vás na lednici. Mohli byste být pyšní a zvát si domů hosty? Ne? Tak to nepatří ani na internet, a to ani do soukromé konverzace.

Dnešní program odpovídal věkovému složení třídy. 1. - 3. třídy čerpaly z programů Centra kybernetické bezpečnosti - KYBERPOHÁDKY. https://www.kyberpohadky.cz/audio-verze-kyberpohadek/ 

4. - 9. třídy čerpaly z portálu Kraje pro bezpečný internet: https://elearning.ecrime.cz/

Dne 6.11.2023 proběhla beseda o kyberprostroru. U nás ve třídě jsme se zaměřili na kyberšikanu. Pustili jsme si naučné video: „Nauč tetu na netu“. Řekli jsme si, jak kyberšikanu řešit. Seděli jsme v kroužku a povídali jsme si. Někteří z nás se přiznali, že se s kyberšikanou setkali. Nakonec jsme si udělali třídnickou hodinu, kde jsme si navzájem odpouštěli úmyslné i neúmyslné křivdy. Tím pádem se náš kolektiv ještě více stmelil. žáci 5.B

fotografie

PHOTO-2023-11-07-07-18-49.jpg

  žáci 2.B