Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Odpoledne s vědou

Odpoledne s vědouDne 8.11.2023 se na naší škole konalo Odpoledne s vědou, které bylo určené žáky  3. - 6. tříd a jejich rodiče. Bylo připraveno několik badatelských stanovišť. Společným jmenovatelem v biologické části byla barviva. Nejprve si zájemci mohli připravit mikroskopických preparát z mechu měříku, v jehož listech viděli organely (chloroplasty) se zeleným barvivem (chlorofylem). Největší úspěch měla barviva anthokyany, které jsou součástí plodů a květů. Anthokyany mění barvu v závislosti na pH. Děti přidávaly do vývaru z červeného zelí různé roztoky (mýdlo, sodu, ocet) a pozorovaly barevné změny roztoku. K dispozici byly také mikroskopy pro přípravu dalších preparátů (např. buňky pokožky listu cibule).

V učebně fyziky byly připraveny návody jak pracovat na jednotlivých stanovištích. Žáci si mohli se svými rodiči vyzkoušet následující úlohy: sestavení vlastního atomu v programu na interaktivní tabuli, páku, magnetismus, statickou elektřinu, nejmodernější fyzikální metodu na měření pohybu – program PASCO s bezdrátovým senzorem pohybu, měření na analogovém i digitálním multimetru – měření odporu lidského těla, různých dalších materiálů; sestrojení galvanického článku se vzorky ovoce a zeleniny;  měření napětí baterií atd. Jak šel čas s vývojem laboratorní techniky v oblasti odměřování objemu, si bylo možné vyzkoušet na další úloze. Nejprve pomocí skleněné pipety a balónku, poté třemi druhy automatických pipet s nejrůznějšími objemy, které se používají v současné době v laboratořích. Úspěch měly i hydrogelové kuličky, které si děti odnášely na památku domů.

Těšíme se na další setkání v duchu vědy a techniky! (fotografie)

Ing. Mgr. Bc. Lucie Novotná, Mgr. Jana Schnelzerová, Mgr. Irena Procházková, Mgr. Marcela Cimbůrková

l.png