Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > nastavení preventivních opatření vzhledem k aktuální situaci výskytu černého kašle

nastavení preventivních opatření vzhledem k aktuální situaci výskytu černého kašleVážení rodiče,

na základě zprávy KHS ČB (Krajská hygienická stanice České Budějovice) Vás informujeme o nastavení preventivních opatření na naší škole vzhledem k aktuální epidemiologické situaci výskytu černého kašle (pertuse) v celé ČR. Jedná se o respirační nákazu přenášenou kapénkami vzdušnou cestou.

  • časté větrání v místnostech, kde se děti (MŠ), účastníci školní družiny (ŠD) a žáci (ZŠ) pohybují
  • časté mytí rukou mýdlem pod tekoucí vodou, používání jednorázových ručníků na ruce
  • nepůjčovat si věci
  • nepít ze stejné sklenice či lahve

Dodržování těchto základních hygienických pravidel může pomoci přerušit cestu přenosu onemocnění ve školách i v rodinách.

Děkuji za Váš vstřícný přístup a spolupráci.

Mgr. Jana Schnelzerová

 

Bližší informace: Od začátku letošního roku dochází v celé ČR k nárůstu počtu onemocnění pertusí. Onemocnění zasahuje všechny věkové kategorie, nejvíce případů je hlášeno u teenagerů ve věku 15 až 19 let a u dětí školního věku 10 až 14 let.

Klinické průběhy onemocnění v proočkované populaci nejsou závažné, nicméně nemocní mohou být zdrojem pro další šíření nákazy. Pertuse je respirační onemocnění vyvolané bakteriemi Bordetella pertussis, Bordetella parapertussis, inkubační doba je v rozmezí 7 až 21 dní, přenos se uskutečňuje vzdušnou cestou. Důležitý je včasný záchyt onemocnění a cílená léčba antibiotiky tak, aby se předcházelo šíření nákazy v populaci.

Protiepidemické oddělení KHS Jihočeského kraje zajišťuje a nařizuje protiepidemická opatření, provádí epidemiologické šetření s každým potvrzeným případem nákazy, při aktivním vyhledání kontaktů nemocného komunikuje se školou, nemocní jsou odesíláni lékařem do domácí izolace.