Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Exkurze na Jihočeskou univerzitu – katedru chemie

Exkurze na Jihočeskou univerzitu – katedru chemieDne 4.3.2024 se uskutečnila exkurze na Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích pro vybrané žáky s hlubším zájmem o přírodní vědy. Vyjelo na ni 16 žáků a paní učitelka Novotná. Mohli jsme si vyzkoušet laboratorní vybavení a jednoduché pokusy.

Sraz jsme měli v 7:40 hodin na náměstí v Ševětíně. Odjížděli jsme autobusem z Ševětína v 7:57 h. Tímto autobusem jsme dojeli na autobusové nádraží (Mercury), kde se k nám připojila bývalá paní učitelka jako další doprovod. Následně jsme jeli autobusem číslo 3 až k Jihočeské univerzitě. Šli jsme do úplně nově předělané katedry chemie JČU, která tam stojí teprve pár měsíců. Zde se nás ujal pan Mgr. Martin Šeda, PhD. (který už tam působí 15 let). Ukázal nám, kde co je a co smíme nebo naopak nesmíme dělat v chemické laboratoři. Vyzkoušeli jsme si vyrobit vlastní gelovou svíčku bez knotu jen za pomoci chemie (voda, fenoftalein a octan vápenatý s kapkou hydroxidu sodného). Ta po vyklopení z kádinky hořela modrým plamenem. Dalším pokusem bylo zjistit jakou barvu má zelí. Zdá se to jednoduché, ale může mít 8 nebo dokonce 9 barev. Roztok šťávy z červeného zelí jsme odlili do kádinky a do něj pak postupně pomalu po kapkách přidávali kapátkem roztok hydroxidu a pozorovali jsme změny barvy. Přesnou hodnotu pH šlo také zjistit měřením na přístroji.

Kromě toho jsme si zkusili barvy i rozdělovat pomocí chromatografie. Jednalo se o barvy přítomné v rostlině fialce. Zelené barvivo chlorofyl jsme pozorovali z listů a fialové z květu. Destičku z chromatografie jsme si mohli na památku odnést domů.

Následovalo zapálení vlastnoručně vyrobené dýmovnice panem Šedou, kterou zapálil před budovou univerzity. Všude kolem nás byl bílý dým a zážitek jsme si mohli natočit na mobil.

Nejvíce se mi líbila výroba vlastní svíčky, protože mě fascinovalo, že hned poté co jsme obě dvě látky slili dohromady, tak to okamžitě ztuhlo.

Zpátky jsme jeli vlakem v 13:02 hodin z nově předělaného vlakového nádraží v Č. Budějovicích. Ke škole jsme přijeli akorát včas na oběd. Moc se mi tam líbilo, a ačkoliv chemii ve škole ještě nemám, tak jsem se s některými základy již seznámila. (fotografie)

Eliška Pajmová, 6.A

JCU_29.jpg