Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Exkurze do AV ČR v ČB

Exkurze do AV ČR v ČBVe čtvrtek 24. 11. 2022 se uskutečnila exkurze studentů s větším zájmem o biologii s paní učitelkou Novotnou do Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.  

Sraz byl v 7:35 na autobusové zastávce v Ševětíně. Během hodiny a čtvrt jsme se MHD dopravili na místo, kde nás v 9:00 čekala naše lektorka Mgr. Olga Blechová. Ta nás dovedla do místnosti, ve které jsme strávili zbytek dopoledne. Jako první nám mikrobiolog představil práci s mikroskopem, kde jsme na mikrometrové úrovni pozorovali řasy, sinice a buchanky z kapky vody rybníka. Po „mikroskopování“ nám hydrochemik ukázal experiment týkající se koncentrace vody s kyslíkem v závislosti na teplotě vody, mohli jsme si jej vyzkoušet. Další etapou programu byla přednáška o mikroorganismech v půdě, zejména o bakteriích a plísních. Streptomycety (= kmen bakterií), které bioložka přinesla, jsme mohli pod mikroskopem spolu s ní zkoumat. Kolem poledne byl oběd v menze Jihočeské univerzity. Následně jsme šli do parazitologického ústavu, kde nám byl představen svět parazitů. Byly jsme seznámeni s některými zástupci tzv. helmintů a měli jsme možnost pod mikroskopem pozorovat jejich morfologii. Mezi pozorovanými exponáty byla například i škrkavka dětská. Nakonec jsme opustili ústav a jeli MHD na zastávku k Zelené ratolesti, odtud jsme šli na Mariánské náměstí. Během čekání na autobus jsme si na autobusové zastávce prohlíželi drobné dárky, které jsme od AV dostali (diář, tužky a propisku). Asi po deseti minutách čekání přijel autobus, který nás odvezl do Ševětína, kde byl výlet ukončen. 

Zajímavá fakta z přednášek z AV 

Sinice hnědého zbarvení fotosyntetizují méně než zelené sinice.  

Teprve během doby obrození byly názvy organismů přeloženy z latiny a němčiny do češtiny. 

Teplota vody je nepřímo úměrná koncentraci vody s kyslíkem ([mgl]mgl) – tzv. TH2O~1cATH2O~1cA. 

Plísně a bakterie produkují metabolity (= látky nezbytně nutné pro správné fungování bakterií a plísní). 

Půda je tvořena99 %99 %  mikroorganismy.  

Bakterie si navzájem duplikují svojí DNA s ostatními bakteriemi, v praxi to způsobuje snížení účinnosti antibiotik. 

Parazité jsou nutné pro zdravý ekosystém, mohou pomoci proti autoimunitním poruchám. Může nastat tzv. hyperparazitismus – parazit parazituje na parazitovi. Z parazitů mě nejvíce zaujala situace, kdy se pár žábrohlístů spojí v jedno – útvar XX. 

Závěr 

Exkurze se mi líbila a byla pro mě přínosná, protože jsem se dozvěděl mnoho nových informací týkajících se biologie a fungování výuky na VŠ. (fotografie)

napsal: Marek Iška, 8.A

Zajímavé zpracování žákyně Anežky Nepožitkové ze třídy 5.B.

iš.jpg