Úvod > Základní škola > Aktuality > Dějepisná exkurze

Dějepisná exkurze

V úterý 31. května 2022 se žáci 9. A společně se zájemci z 8. A a 8. B vydali na dějepisnou exkurzi. Naším hlavním cílem se stala terezínská Malá pevnost, která za 2. světové války sloužila jako věznice pražského gestapa. Působivá byla už jen samotná cesta k pevnosti, vedoucí přes hřbitov s ostatky přibližně deseti tisíc obětí.

Během prohlídky nám zkušení průvodci poutavě vyprávěli o těžkém životě vězňů, o krutosti většiny dozorců i o lidskosti jednoho z nich. Díky konkrétním příběhům jsme se mohli vžít do výjimečné atmosféry tohoto místa. Prohlédli jsme si mimo jiné vězeňské dvory, umývárnu nebo popraviště a prošli jsme i pět set metrů dlouhým tunelem. Velmi silným momentem byly chvíle strávené v nejhorší cele, do níž jsme se sotva vešli, a proto jsme nemohli pochopit, jak se v ní mohlo tísnit šedesát lidí. Během rozchodu jsme měli možnost navštívit dobové kino a muzeum. Malá pevnost na většinu z nás působila velmi tísnivým dojmem, ale na druhou stranu jsme si alespoň uvědomili, jak jsou některé naše dnešní starosti malicherné.

Naší další zastávkou se stala památná hora Říp. Mnohé z nás zaskočil poměrně náročný výstup, během něhož jsme se mohli pokochat výhledem na vrcholy Českého středohoří. Nahoře jsme po obhlédnutí rotundy sv. Jiří vděčně usedli na terase místní turistické chaty. Následoval sestup a zpáteční cesta, zpestřená zastávkou ve známém fastfoodu McDonald's. Tento nabitý den jsme si i díky ideálnímu počasí velmi užili a těšíme se na další podobné akce. (fotografie)

Mgr. Jana Chalupová

567F8FA9-1873-4A56-A7A4-02C4C0B54010.jpeg