Drobečková navigace

Úvod > Školní družina > Příměstský tábor Ševětín 2021 – Harry Potter

Příměstský tábor Ševětín 2021 – Harry PotterPříměstský tábor Ševětín 2021 – Harry Potter (fotografie)

1.den – čtvrtek

Letošní příměstský tábor při ZŠ Ševětín se oblékl do kouzelnického hávu a ne ledajakého, přímo do nejznámějšího bradavického kouzelníka Harryho Pottera.

První den jsme se seznámili s bradavickou školou a se zakladateli jednotlivých kolejí. Zazpívali jsme si bradavickou hymnu (kdo bude chtít, toho můžeme naučit) a pak se nám představil moudrý klobouk, který dokázal děti rozřadit do čtyř kolejí. Tímto dnem nám na táboře vznikly čtyři koleje a sice Nebelvír, Mrzimor, Zmijozel a Havraspár, které mezi sebou budou soutěžit o získání „Poháru tří kouzelníků“. Po rozřazení do kolejí, byl každý student pasován na kouzelnického učně, kdy mu byl slavnostně uvázán kouzelnický plášť.

Jako další nás dopoledne čekalo vyrábění erbů pro každou kolej. Děti, tak jak byly v jednotlivých kolejích, tak společně malovaly a se zaujetím vybarvovaly své erby. Někteří ještě neměly hotovo a již byl čas společně se odebrat na oběd do naší jídelny, která získala nový název „U děravého kotle“. Po obědě při poledním klidu jsme si mohli vyzkoušet nové stolní hry s tématikou Harryho Pottera anebo si jen tak pohrát.

Odpoledne nás čekaly dvě pohybové hry. Kvůli nestálému počasí jsme první hru přesunuli do tělocvičny. Odpoledne jsme rozehráli „Famfrpálem“. Vždy dvě koleje hrály proti sobě. Výherci získali svůj první diplom. Hra byla zpočátku složitější, ale my jsme se nelekli a hru si trochu upravili a hned to šlo lépe.

Jako by se sluníčko s námi domluvilo, jen jsme se občerstvili po zápase tak přestalo poprchat, vykouklo sluníčko zpod mraků a my mohli jít ven na další soutěž. Jmenovala se „Pobertův plánek“. Děti měly za úkol po celé zahradě najít a správně pojmenovat 12 postav z příběhu Harryho Pottera. Soutěžilo se za jednotlivé koleje a získané body šly do celkového bodování. Děti se úkolu zhostily výborně a mohly se radovat ze získaných bodů.

 2.den – pátek

Následující den jsme se pustili do výroby kouzelnické hůlky a klobouku.

Děti se rozdělily do dvou skupin a se zaujetím malovaly a zdobily.

Po skončení tvoření měl každý svou osobitou hůlku a originální klobouk. A získal tak další věci, bez které se žádný správný kouzelník neobejde.

Před obědem nás v naší škole čar a kouzel navštívil přestrojený kouzelník, měl modrý klobouk, bílý plášť a v ruce kouzelnickou hůl, a trochu se podobal našemu panu vedoucímu z jídelny. Tak nevím, nevím, zdali se nám nepovedlo očarovat i naši kuchyň. Když jsme si pochutnali na obědě, tak nás po poledním klidu čekaly odpolední aktivity.

Ne, že bychom počasí nedůvěřovali, ale podle aktuálního vývoje situace jsme se rozhodli, že dnešní hry uskutečníme v tělocvičně. Čekaly nás dvě – „Oživlá dáma“ a „Vrba mlátička“.

Při první hře jsme si oprášily (někteří se naučili) pravidla pro dámu. Pomocí pěnového pexesa (které vyrobila vedoucí paní vychovatelka) jsme si vytvořili šachovnicová pole, kde vždy dvě koleje soutěžily proti sobě. V každé koleji se domluvili a společně vybrali jednoho ze své koleje a ten současně hrál a pohyboval živými figurami ve hře. Vznikaly i humorné situace, jako například když si uprostřed hry jedna figurka uvědomila, že potřebuje na záchod.

Při druhé hře měly děti protihráčově Vrbě mlátičce sebrat od kořenů pokličku a přemístit ji ke své Vrbě mlátičce, a přitom nesměly být trefeni od měkkých „větví“ Vrby mlátičky.

I zde se dětem úspěšně dařilo.

 

3.den – středa

Dnešní den byl plný aktivit již dopoledne při tvoření. Na střídačku čekala na děti výroba slizu a ukázky výroby lektvarů.

Výrobu slizu si užily asi více děti než paní vychovatelku, ale ta měla zase radost z jejich tvoření, a tak si to vlastně užily obě strany. Jen to uklízení nebavilo nikoho ????.

Při výrobě lektvarů se velice osvědčil kouzelnický asistent, který dětem všechna kouzla odborně předvedl. Každému se líbilo jiné kouzlo, ale asi nejvíce fanoušků mělo kouzlo, při kterém ze začarovaného půllitru přeteče barevná a pěnivá šťáva na tác.

Po výborném obědě jsme si chvíli odpočinuli při hrách na koberci nebo u stolečků.

A odpoledne nastal čas na odpolední aktivity. Prvním úkolem, za který se dal získat diplom Dobbyho ponožka, bylo najít svůj pár ponožek ukrytý ve vyznačeném terénu. Druhým úkolem bylo co nejvěrněji napsat a vybarvit kopii kresleného Siriuse Blacka podle originálu, který byl umístěn na opačné straně hřiště, než stály děti, rozřazené do kolejí.

  4.den – čtvrtek

Dnes jsme dopoledne pekli máslové sušenky a malovali kouzelnickou sovu.

Při pečení sušenek jsme se trochu zapotili při zpracovávání těsta a následně při pečení. Sušenky byly krásně křehké a po vychladnutí jsme si je (kdo chtěl) mohli namazat domácí marmeládou od paní vychovatelky.

Každá kolej si na sušenku vytiskla znak své koleje, díky bradavickým razítkům.

Kouzelnická sova byla ze dřeva, protože tolik živých sov se nám opravdu nepovedlo sehnat, a každý si jí vymalovat dle svých představ. Všem se sovičky nádherně povedly.

Oběd nám dodal sílu, a tak jsme mohli po lehkém oddechu vyrazit plnit další táborové úkoly. Prvním v dnešním odpoledni bylo chytit „Ďasovce“. Za každou kolej děti vytvořily dvojici, chytly se za ruce (které byly pro lepší stabilitu svázány širší stuhou) a společně se snažily ve vymezeném prostoru ulovit Ďasovce. Děti se se vším nadšením snažily Ďasovce co nejdříve chytit, protože šlo o čas, a tak musel být z provozních důvodů Ďasovec po každém kole prostřídán.

Další aktivitu jsme již mohli přesunout ven, kde nás na trávě čekala dráha s překážkami. Na dráhu se za každou kolej vydala vždy jedna dvojice ve formě trakaře a zdolávala více méně úspěšně překážky, které zde byly umístněny. Děti byly velice šikovné a i těm nejmenším se povedlo alespoň polovinu překážek zdolat.

Poslední disciplínou byl „Souboj kouzelníků“.

Děti dostaly do rukou slabé rukavice napuštěné vodou a každý si svou „duši“ musel chránit a současně se snažil získat tu protivníkovu, mělo to háček – duše nesměla prasknout, jinak dotyčný vypadl ze hry. Někdo svou duši prodal lehce, někdo bránil více. Souboj kouzelníků byl ukončen předáním diplomů.

5.den – pátek

Tak jako vše, i náš příměstský tábor pro rok 2021, měl svůj začátek a má i svůj konec.

Nadešel poslední táborový den. Čekalo nás rozdávání kouzelnických certifikátů, medailí, kouzelnických vítězných pohárů, bradavických dobrůtek a drobných odměn. Před jejich rozdáním si děti provolaly své pokřiky, zazpívaly si bradavickou hymnu a už se mohly těšit ze svých vítězství. A to, že byly síly vyrovnány dokazuje i závěrečný součet bodů, kde mezi prvním a druhým místem byl jednobodový rozdíl a mezi třetím a čtvrtým místem také. Potleskem byla odměněna každá kolej, ať byla na jakémkoli místě.

V kuchyni nás čekali paní kuchařky v kouzelnických kloboučkách a pan vedoucí se rozhodl udělal kouzelnické lívance. Mňam.

Při posledním odpoledni si pro nás paní vychovatelky připravily překvapení, které mělo dvě části.

První část nás čekala v cukrárně, kde si každý mohl vybrat kopeček zmrzliny, jaký chtěl.

Při té druhé nám jedna paní vychovatelka upekla dort, který jako by z oka vypadl skutečnému originálu z filmu Harry Potter a spoustu muffinů se znaky Harryho Pottera. Pro děti, které mají alergii na určitou potravinu, upekla muffiny jen pro ně. K těmto dobrotám ještě patřilo šampaňské (samozřejmě dětské, s příchutí jahod), které se nám povedlo úspěšně odšpuntovat a pak s chutí vypít.

A touto sladkou tečkou jsme se rozloučili s letošním příměstským táborem, který se nesl v duchu Harryho Pottera a jeho přátel a kolegů.

„Starý tábor končí, ať žije nový!“

napsala paní vychovatelka Marie Jirsová

 

TÁBOR OČIMA LENKY VYSLOUŽILOVÉ A LILIANY SIMPSON:

1.července nám začal letní příměstský tábor ve školní družině. Téma bylo Harry Potter – Škola čar a kouzel v Bradavicích. Když jsme se všichni sešli, rozřadil nás klobouk do kolejí – Nebelvír, Havraspár, Mrzimor a Zmijozel.  Vyrobili jsme si kolejní erby a dodělali pláště. Potom jsme šli na oběd. Po obědě dostali všichni tetování. Odpoledne jsme hráli Famfrpál a Pobertův plánek. Famfrpál vyhrál Zmijozel a za Pobertův plánek dostal nejvíc bodů Havraspár.

2.července jsme si vyrobili kouzelnickou hůlku a klobouk. Po obědě jsme hráli hru Oživlá dáma a Vrba mlátička. Oživlou dámu vyhrál Zmijozel , který měl nejvíc bodů i u Vrby mlátičky.

7.července jsem si vyrobili sliz a dělali lektvary, různé pokusy a učili se čarodějnické tahy hůlkou. Odpoledne se hrála Dobbyho ponožka, kterou vyhrál Mrzimor  a Sirius Black, kde byli vítězové dva – Zmijozel a Havraspár.

8.července jsme dopoledne pekli sušenky a vyráběli dřevěnou sovu. Po obědě jsme hráli hru Kouzelní tvorové, kterou vyhrál Zmijozel a Souboj kouzelníků vyhrál Havraspár a Nebelvír.

9.července byl poslední den. Vyrobili jsme si tašku s Harry Potterem.  Potom bylo vyhodnocení . Nejvíc bodů měl Zmijozel 45, potom Havraspár 44, Nebelvír 37 a Mrzimor 36.  Všichni dostali kouzelnické certifikáty,  odměny a medaile. Zmijozel i vítězné poháry. Pak se šlo na zmrzlinu. Po zmrzlině nás čekalo ve třídě šampáňo, dort a muffiny.

Byl to super tábor.    

12.jpg