Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Mateřská škola > Recyklohraní - "Proč a jak se držet v kruhu"

Recyklohraní - "Proč a jak se držet v kruhu"



Datum konání:
20. 5. 2026 - 22. 5. 2026
Ve dnech 20. - 22.5. jsme se s dětmi ze třídy Kytiček věnovali poslednímu úkolu z projektu "Recyklohraní" pro tento školní rok. Hlavním tématem bylo správné nakládání s plasty a principy oběhové hospodářství. S dětmi jsme diskutovali o významu plastů v běžném životě i o nutnosti jejich recyklace. Ukázali jsme si, jak lze správným tříděním uzavřít pomyslný kruh a vdechnout odpadu nový život v podobě nových výrobků.
Získané teoretické znalosti děti ihned uplatnily v praxi. Podle obrázkového návodu samostatně vyrobily z použitých plastových lahví samozavlažovací květináče a dekorativní květináče ve tvaru ježků. Výrobky následně osázely rostlinami.
Do výuky jsme zapojili také digitální technologie. Pomocí robotů (vex 123) děti programovaly celou trasu plastové lahve – od jejího vhození do sběrné nádoby až po zpracování na recyklační lince.
Téma recyklace prolínalo i dalšími plánovanými aktivitami:
  • Matematická gramotnost: Řazení plastových lahví podle velikosti a stavba modelů továren z kostek podle zadaného číselného kódu.
  • Badatelské pokusy: Hod lahví do dálky se zkoumáním fyzikálních vlastností (porovnání doletu plné a prázdné lahve).
  • Pohybové aktivity: Využití lahví jako překážek pro slalom a pro hru v kuželky.
  • Kreativní tvoření: Didaktické vybarvování popelářského auta podle zadání a skládání mozaikových obrázků z plastových víček.
V rámci rozvoje předčtenářské gramotnosti si děti vyzkoušely také obrázkové čtení. Ačkoliv tato aktivita činila některým jedincům mírné obtíže, všichni úkol úspěšně dokončili. Celý tematický blok byl pro děti velkým přínosem a všichni si ho velmi užili.
Ve dnech 20. - 22.5. jsme se s dětmi ze třídy Kytiček věnovali poslednímu úkolu z projektu "Recyklohraní" pro tento školní rok. Hlavním tématem bylo správné nakládání s plasty a principy oběhové hospodářství. S dětmi jsme diskutovali o významu plastů v běžném životě i o nutnosti jejich recyklace. Ukázali jsme si, jak lze správným tříděním uzavřít pomyslný kruh a vdechnout odpadu nový život v podobě nových výrobků.
Získané teoretické znalosti děti ihned uplatnily v praxi. Podle obrázkového návodu samostatně vyrobily z použitých plastových lahví samozavlažovací květináče a dekorativní květináče ve tvaru ježků. Výrobky následně osázely rostlinami.
Do výuky jsme zapojili také digitální technologie. Pomocí robotů (vex 123) děti programovaly celou trasu plastové lahve – od jejího vhození do sběrné nádoby až po zpracování na recyklační lince.
Téma recyklace prolínalo i dalšími plánovanými aktivitami:
  • Matematická gramotnost: Řazení plastových lahví podle velikosti a stavba modelů továren z kostek podle zadaného číselného kódu.
  • Badatelské pokusy: Hod lahví do dálky se zkoumáním fyzikálních vlastností (porovnání doletu plné a prázdné lahve).
  • Pohybové aktivity: Využití lahví jako překážek pro slalom a pro hru v kuželky.
  • Kreativní tvoření: Didaktické vybarvování popelářského auta podle zadání a skládání mozaikových obrázků z plastových víček.
V rámci rozvoje předčtenářské gramotnosti si děti vyzkoušely také obrázkové čtení. Ačkoliv tato aktivita činila některým jedincům mírné obtíže, všichni úkol úspěšně dokončili. Celý tematický blok byl pro děti velkým přínosem a všichni si ho velmi užili.