Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Napsali o nás: Jak jsme byli ve Státním oblastním archivu v Třeboni

Napsali o nás: Jak jsme byli ve Státním oblastním archivu v Třebonizdroj: https://www.ceskearchivy.cz/souvisejici-novinky/1072-dotkni-se-pergamenu-workshop-13-a-14-cervna-2024-v-treboni

(pod odkazem jsou i fotografie)

Dotkni se pergamenu! - workshop 13. a 14. června 2024 v Třeboni

V rámci oslav Mezinárodního dne archivů prezentovali ve Státním oblastním archivu v Třeboni, pro školní skupiny i veřejnost, výrobu a využití pergamenu. Cílem bylo přiblížit účastníkům tradiční metody výroby pergamenu a jeho historický význam. V dnešní době moderní techniky a komunikace by se nemělo zapomínat, že jsme se ve vývoji civilizace dostali tak daleko jen díky znalostem mnoha předchozích generací myslitelů a vědců, kteří po staletí zapisovali do knih výsledky svých bádání a tím předávali informace z generace na generaci. Po více než tisíc let byl hlavním materiálem, na který se psalo, pergamen.

Workshop začal uvítáním účastníků a krátkým úvodním slovem o významu archivu v péči o národní kulturní dědictví. Hlavní část komentované prohlídky byla věnována tajemství výroby pergamenu, který přetrvává v čase jako unikátní svědek minulosti. Poté následovala praktická ukázka surovin potřebných k výrobě pergamenu, tedy kůže zvířat (ovce, kozy), a tradičních nástrojů používaných při jeho zpracování. Účastníci měli možnost si suroviny osahat a seznámit se s jednotlivými nástroji. Stejným tradičním způsobem dokáží v třeboňském archivu dnes vyrobit pergamen kolegyně z oddělení Ochrany a péče o Národní archivní dědictví. Dvě doprovodná stanoviště se pak ve vedlejším výstavním sále věnovala charakteristice středověkých listin a paleografii. Naši milí návštěvníci se seznámili se strukturou nejen středověkých listin nebo si v pracovním listu procvičili poněkud nezvyklé tvary gotického lomeného písma. Na závěr si školní skupiny napsaly souhrnný test, v němž si nejen ověřily nově získané vědomosti, ale také soutěžily o poukazy na pizzu. Děkujeme za poukazy Třeboň 105: Galerie Divadlo Biograf.

Workshop na výrobu pergamenu byl velmi úspěšný a účastníci si odnesli nejen nové znalosti, ale i velký zážitek. Celkově se akce zúčastnilo téměř 200 osob, včetně žáků a studentů. Zavítali mezi nás žáci ze základních škol z Lomnice nad Lužnicí, Suchdola nad Lužnicí, Rapšachu, třeboňské ZŠ Světoplavci, ze Ševětína a Třeboně a také studenti z místního gymnázia. Atmosféra byla po celou dobu velmi přátelská a tvůrčí. Děkujeme všem účastníkům za jejich aktivní přístup a těšíme se na další společné akce.

Realizační tým: Blanka Čechová, Veronika Čočková, Drahomíra Dalíková, Milan Hejda, Markéta Hrdličková, Marie Kalátová, Michal Morawetz, Anna Oupohová, Martina Pechová.

 

Dovolte mi, abych jménem celé naší školy vyjádřila upřímné poděkování Státnímu oblastnímu archivu v Třeboni za mimořádně podnětný workshop, který jste připravili nejen pro naše žáky na téma výroby pergamenu a historických listin.

Vaše odborné znalosti a poutavé prezentace nejenže obohatily naše děti o nové poznatky, ale také probudily jejich zájem o historii a archivnictví. 

Věříme, že právě díky takovýmto aktivitám se podaří dětem předat lásku k historii a podnítit jejich zvědavost a kreativitu. Váš profesionální přístup a ochota sdílet své znalosti jsou pro nás velmi cenné a inspirující.

Ještě jednou děkujeme za Vaši práci a za skvělý zážitek, který jste našim žákům poskytli. Těšíme se na další spolupráci a na další inspirativní akce, které budou přispívat k rozvoji vědomostí a dovedností našich dětí.

Mgr. Jana Schnelzerová

archiv.png