Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Jihočeské muzeum - 5.A a 5.B

Jihočeské muzeum - 5.A a 5.BDne 30. 9. žáci 5. A a 5. B navštívili Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Na programu byly dvě výstavy. První z nich se nazývala RETROGAMING - Počátky osobních počítačů u nás, druhá Biotopy jižních Čech. (fotografie)

Retrogaming je zábavná interaktivní výstava zapůjčená z Regionálního muzea v Litomyšli. Výstava má představit historii výpočetní techniky od počátků po polovinu 90. let 20. století. Žáci se seznámili s počítačovými hrami a domácími počítači a konzolemi z 80. let, s velkými herními hity, s dobovými herními časopisy, s problematikou pirátství apod.

Součástí výstavy je i "pařanské doupě", na které se žáci velice těšili. Po teoretické části se tedy přesunuli k počítačům a mohli si zkusit zahrát na herních automatech, 2 počítačích s emulátory, 3 herních konzolích s emulátory her z automatů a na kapesní herní konzoli Elektronika IM – Jen Počkej! Výstava byla pro žáky velice zajímavá a mnoho informací překvapujících. Dnes už si jen stěží dokáží představit, že první počítače byly velké například jako jejich třída ve škole.

Druhá část byla věnována vzdělávacímu programu ke stálé přírodovědné expozici

Biotopy jižních Čech. Žáci se seznámili s bučinami, dubinami i prostředím řek a rybníků. Byli jim zábavnou a interaktivní formou představeni zástupci fauny i flóry, ochrana přírody a činnosti muzejních přírodovědců. Během této expozice se žáci doslova přesunuli do přírody jižních Čech, nejprve do lesa, poté k řece a rybníkům. Žáci byli velmi zvídaví, během programu si doplňovali pracovní listy. Prohlíželi si exponáty zvířat, z nichž je nejvíce zaujal los a jelen, zvětšené ukázky miniaturních tvorů například blechy a klíštěte. Ve vodním světě si s velkým nadšením zkoušeli vlézt do doupěte vydry a poutavě zpracované bylo i interaktivní střídání čtyř ročních období v české přírodě.

      

            Výlet měl u žáků pátého ročníku velký úspěch, získané vědomosti mohou propojit s učivem přírodovědy a také v hodinách informatiky.

Mgr. Michaela Semmelbauerová

IMG-20211004-WA0002.jpg